Aplikacja Odznaka+
Czym jest aplikacja Odznaka+
Odznaka+ to aplikacja umożliwiająca wydawanie, gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie odznak cyfrowych w standardzie Open Badges. Dzięki niej użytkownicy mają możliwość cyfrowego poświadczenia różnego rodzaju umiejętności i osiągnięć.
Aplikacja Odznaka+ jest dostępna poprzez przeglądarkę internetową dla wszystkich użytkowników, a także w formie aplikacji mobilnej kierowanej do użytkowników indywidualnych.
Dlaczego warto korzystać z aplikacji Odznaka+?
- Odznaka+ jest oparta na renomowanym, międzynarodowym standardzie, który znajduje uznanie na najlepszych uczelniach na świecie, w globalnych firmach czy instytucjach, więc wydawane za jej pomocą poświadczenia nie mają zasięgu wyłącznie krajowego, można z nich swobodnie korzystać np. podczas rekrutacji do pracy za granicą oraz w placówkach edukacyjnych poza Polską,
- cyfrowe odznaki to możliwość poświadczenia umiejętności, których dotychczas nie można było w żaden sposób udowodnić, ponieważ zostały osiągnięte np. w drodze samokształcenia,
- Odznaka+ pozwala poświadczać nie tylko zdobywanie umiejętności związanych z pracą zawodową, lecz także z różnymi innymi zainteresowaniami,
- zdobyciem odznaki można pochwalić się, udostępniając je za pośrednictwem mediów społecznościowych, co w obecnych czasach daje możliwość dotarcia do najszerszego grona odbiorców i stanowi świetną autoreklamę,
- w aplikacji Odznaka+ ze zgromadzonych odznak można stworzyć atrakcyjne portfolio, które jest poręcznym narzędziem podczas poszukiwania pracy,
- osoby, które pragną zmienić dotychczasową ścieżkę zawodową lub wymusza to na nich sytuacja życiowa, dzięki cyfrowym odznakom mogą udowodnić, że potrafią inne rzeczy, niż mogłoby to wynikać z dyplomu ukończonych studiów czy dotychczasowego doświadczenia zawodowego (to dobra wiadomość również dla seniorów, którzy np. muszą lub chcą odnajdywać nowe sposoby na dorabianie do emerytury, a także są aktywni w różnych obszarach i pragną się tym pochwalić).
Osobami, które mogą skorzystać z aplikacji Odznaka+ są np. uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, przed którymi jeszcze długa droga do zdobycia dyplomu ukończenia szkoły oraz studiów, ale dzięki cyfrowym odznakom już teraz mogą poświadczać różnego typu umiejętności. Przykładowo w 2022 r. podczas Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników przyznano odznaki w kilku specjalistycznych kategoriach, np. Młodego Mechanika Maszyn Rolniczych, dzięki czemu młodzi ludzie mają szansę pochwalić się tym, czego nauczyli się poza szkołą, na własną rękę czy dzięki temu, że pomagali swoim rodzicom w pracach gospodarskich.
Odznaka+ stanowi nieograniczone możliwości dla różnych grup, z aplikacji można korzystać na wiele sposobów, przy czym ani wiek, ani wykształcenie nie mają tu znaczenia. Liczą się konkretne umiejętności i chęć ich poświadczania.
Odznaka+. Historia polskiej aplikacji
Jednym z celów przyświecających twórcom aplikacji Odznaka+ jest chęć umożliwienia nadążania za dokonującymi się wokół nas zmianami. Odznaka+ oznacza między innymi: nowoczesność, wykorzystanie nowych technologii, zmianę w podejściu do tego, co istotne w uczeniu się oraz potwierdzaniu swoich umiejętności, odejście od papierowych form ich poświadczania.
Eksperci Instytutu Badań Edukacyjnych opracowali system, opierający się nie tylko na dobrze znanych i poważanych na całym świecie rozwiązaniach technologicznych, lecz także na autorskich pomysłach. Jednym z nich jest funkcja, która umożliwia stworzenie cyfrowego portfolio z otrzymanych odznak. Obserwując trendy m.in. na rynku pracy, można przyjąć, że już wkrótce elektroniczne CV oraz portfolio będzie dla każdego z nas koniecznością - twórcy aplikacji już teraz ułatwiają nam przestawienie się na ten sposób funkcjonowania.
To właśnie ułatwienie każdemu użytkownikowi tej nieuniknionej zmiany w podejściu do uczenia się, potwierdzania umiejętności oraz funkcjonowania na rynku pracy przyświeca osobom pracującym w zespole, który stworzył aplikację Odznaka+.
Po stworzeniu aplikacji do jej testowania zaproszono podmioty pełniące funkcję wydawców odznak. Wśród nich były: uczelnie, szkoły, instytucje certyfikujące, podmioty prywatne, organizacje pozarządowe, ogólnopolskie związki sportowe i kluby sportowe. Miały one szansę zapoznać się z działaniem systemu, zrozumieć jego mechanizmy oraz ocenić jego funkcje. Podczas pracy z podmiotami zbierane były uwagi dotyczące funkcjonowania aplikacji, co pomogło uczynić ją jeszcze bardziej przyjazną dla wszystkich użytkowników, zarówno wydawców, posiadaczy odznak, jak i odbiorców. Zespół Odznaki+ mógł wykorzystać zebrane wnioski podczas opracowywania wysokiej jakości standardów wydawania odznak oraz wdrażania aplikacji w instytucjach.
Oprócz tego zespół ekspertów pracujących nad Odznaką+ nieustannie zajmuje się edukacją polskiego społeczeństwa na temat idei mikropoświadczeń oraz samej aplikacji. Ważną część tych działań stanowi uczestnictwo w ogólnokrajowych wydarzeniach edukacyjnych czy sportowych, w XI oraz XII Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników oraz w pierwszych Ogólnopolskich Mistrzostwach IT 2022 . W czerwcu 2022 r. aplikacja Odznaka+ została uhonorowana tytułem “Marki Przyszłości” podczas Forum Inteligentnego Rozwoju w Uniejowie.
Główne funkcje aplikacji
- Tworzenie różnych rodzajów poświadczeń w postaci klas odznak zawierających dane niezbędne do identyfikacji danego osiągnięcia oraz kryteriów, które użytkownik indywidualny musi spełnić, by otrzymać odznakę.
- Weryfikacja przez odbiorców zewnętrznych udostępnionych im przez posiadaczy odznak i cyfrowych certyfikatów.
- Wizualizacja ścieżek rozwoju umiejętności przez wydawców, co ułatwia użytkownikom indywidualnym etapowe gromadzenie osiągnięć w celu uzyskania kwalifikacji.
- Gromadzenie odznak przez użytkowników, którzy budują w ten sposób swoje portfolio cyfrowe i mogą je udostępniać różnym odbiorcom zewnętrznym.
- Tworzenie przez użytkowników indywidualnych portfoliów swoich osiągnięć z wykorzystaniem cyfrowych odznak Open Badges oraz innych elementów tekstowych i graficznych.
- Integracja z mediami społecznościowymi, co ułatwi użytkownikom dzielenie się swoimi osiągnięciami.
- Tworzenie przez wydawców wizytówek wirtualnych, dzięki którym mogą zaprezentować, jakiego rodzaju osiągnięcia poświadczają za pomocą odznak cyfrowych.