Czym są Open Badges?
Open Badges jest innowacyjnym, międzynarodowym standardem cyfrowego poświadczania zweryfikowanych osiągnięć, umiejętności czy kompetencji. Ma on atrakcyjną formę graficznego pliku z zakodowanymi i zabezpieczonymi informacjami, które są niezbędne do identyfikacji nazwy umiejętności, efektu uczenia się czy innego osiągnięcia. Wskazują także posiadacza odznaki i jej wydawcę oraz za co otrzymano daną odznakę. Wszystkie te informacje są „odciskiem palca” na rynku pracy. Dzięki cyfrowym odznakom możemy łatwiej śledzić rozwój edukacyjny i zawodowy. Możliwość zestawiania ich w kolekcje i udostępniania w internecie pozwala w prostszy niż kiedykolwiek sposób na udowadnianie naszej wartości oraz informowanie o naszym potencjale na rynku pracy. Cyfrowe odznaki Open Badges stały się narzędziem do budowania motywacji, śledzenia ścieżek rozwoju oraz osiągnięć edukacyjnych, a także uświadamiania kompetencji. Korzystają z nich przedsiębiorstwa, instytucje i organizacje pozarządowe na całym świecie.
Geneza i historia rozwoju standardu Open Badges
Prace nad Open Badges zainicjowały Fundacja Mozilla i Fundacja MacArthurów w 2010 roku. Pierwszą wersję standardu, określoną mianem „beta”, udostępniono dwa lata później. W 2013 roku upubliczniono system, który szybko znalazł szerokie i praktyczne zastosowanie w Ameryce Północnej, Australii i Europie. W latach 2014–2015 standard Open Badges zaimplementowano w międzynarodowych korporacjach branży IT, takich jak IBM czy Microsoft. Od tego czasu wzrasta liczba organizacji, osób indywidualnych czy naukowców, którzy biorą udział w stosowaniu i rozwijaniu standardu. Prace te doprowadziły do powstania wersji 2.0 opublikowanej w 2018 roku, aktualnie obowiązuje Open Badge 2.1.
Opis standardu
Standard Open Badges jest uniwersalnym nośnikiem informacji o zdobytych osiągnięciach, umiejętnościach, efektach uczenia się czy nawet całych kwalifikacjach. Wyróżnia go:
Pełny zakres technologiczny Open Badges 2.0 zawiera specyfikacja opublikowana przez IMS Global Learning, która opisuje metodę kompresowania informacji o osiągnięciach, osadzania ich w przenośnych plikach graficznych (cyfrowych odznakach) oraz ustanawiania sposobów ich weryfikacji. Podstawą do stworzenia i przyznania cyfrowej odznaki jest odpowiednie przygotowanie danych stanowiących jej rdzeń scalony z graficzną reprezentacją.
Infrastruktura i ekosystem Open Badges
Działanie standardu Open Badges opiera się na ekosystemie umożliwiającym interakcję między użytkownikami za pomocą dedykowanych elementów technicznych.
Proces wydania cyfrowej odznaki w standardzie Open Badges rozpoczynają wydawcy – użytkownicy reprezentujący instytucje, szkoły, uczelnie, przedsiębiorstwa i inne organizacje – tworząc tzw. klasę odznaki, czyli opis cyfrowego poświadczenia, zawierający informacje, które są wspólne dla każdego, kto zdobędzie odznakę (np. nazwa, obraz, opis odznaki, kryteria jej uzyskania, dostosowanie do standardów, tagi i ogólne informacje o wygaśnięciu).
Następnie wydawca potwierdza posiadanie konkretnej kwalifikacji, umiejętności czy innego osiągnięcia – opisanego w klasie odznaki – poprzez wydanie asercji, czyli cyfrowego poświadczenia, które otrzymuje osoba zdobywająca odznakę. Użytkownik, któremu została przyznana asercja z zapisem jego osiągnięć, staje się posiadaczem odznaki.
Posiadacz cyfrowych odznak może je przechowywać na dedykowanych serwisach hostingowych oraz udostępniać za pomocą serwisów wystawców, tj. oprogramowania, które umożliwia odbiorcom interpretację, odczytywanie, a także weryfikację autentyczności danych zakodowanych w odznakach standardu Open Badges.